Рафаел Надал стигна до 19-та Грен-слем титула, откако по голема борба и драма го совлада Данил Медведев со 3-2.

Пред церемонијата на доделување на пехарот шпанскиот тенисер не можеше да ги сокрие солзите. На голе видео-бим беа објавени сите негови освоени титули. Емоциите беа посилни, Надал не издржа.