Полицијата во Сао Паоло објави дека покрена истрага против бразилската манекенка Нажила Триндад и нејзиниот поранешен дечко за лажно пријавување на силување. Станува збор за случајот против фудбалерот Нејмар, кој официјално беше затворен поради недостиг на докази.

Нажила тврдеше дека била силувана од фудбалерот во хотел во Париз, но Нејмар тврди дека станува збор за консензуален секс.

Моделот е обвинет за измама, клевета и изнуда. Поранешна пријателка е обвинета за ширење еротска содржина која се појави на Интернет, откако го обвини Нејмар за силување.