Новата сезона во Лигата на шампионите и официјално стартуваше денеска со меч од Ц во која се наоѓа и вториот македонски претставник, Еурофарм Работник.

Ниту домашниот терен не беше доволен за Фински Кокс да дојде до триумф, Савехоф беше доминантен славеше со 25-30 и испрати порака до противниците во групата вкучувајќи ги и битолчани.

Победникот на оваа средба беше решен уште по првото полувреме, шведскиот тим имаше предност од 25-30.

Богојевиќ со осум погодоци од десет обиди беше прв стрелец кај Савехоф.

Утре продолжуваат средбите од ЛШ, играат Кадетен Шафхаузен и Динамо Букурешт во групата Д