Европското првенство во одбојка и официјално стартува денеска. За првпат во историјата и Македонија ќе биде дел од континенталното натпреварување, на првиот меч нашите момци силите ќе ги одмерат против селекцијата на Финска.

Обложувалниците веќе ги извадија коефициентите за крајниот победник на ЕП, најголем фаворит е Франција (3,8) пред бранителот на титулата Русија, додека токму нашата земја е најголемиот аутсајдер, коефициентот за да Македонија стане европски првак е 4000. Заедно со „спартанците“ во групата на „илјадарки“ се Романија, Црна Гора и Австралија.

Денешниот противник Финска пак е далеку пред нас, коефициентот за да го освои ЕП е 500. Сите детали во понудата на „Моцарт“ може да ги најдете на следниот ЛИНК.