УЕФА денеска ги објави пристапните листи за клупските натпреварувања во сезоната 2020/21 од ки може да се забележи дека Хрватска за првпат ќе добие дури две места во Лигата на шампионите.

Следната сезона, Хрватска ќе има дури 5 преставника во Лигата на шампионите и Лигата на Европа. Хрватскиот шампион ќе тргне од второто коло во квалификациите, а второпласираниот тим ќе игра исто така од второто коло, но во т.н. „лигашки пат“.