Борусија Менхенгладбах е нов лидер во Бундеслигата, откако со 5:1 денеска го совлада Аугзбург. Менхегладбах со тоа го искористи „киксот“ на Баерн Минхен кој што вчера на домашен терен беше шокиран од Хофенхајм.

Стрелци на головите за домашниот тим беа Закариа, два Херман, Плеа и Емболо, додека Нидерлехнер само успеа да намали на 4:1 во 80. минута.