Доколку се случи Брегзит поточно Велика Британија излезе во Европската Унија, бројни на познати фудбалски ѕвезди ќе се соочат со огромни проблеми.

Во овој случај, според новиот закон на оваа земја, сите оние кои се осудени за данок нема да можат да влезат во Велика Британија.

Лионел Меси, Кристијано Роналдо, Марсело, Диего Коста….се само дел од фудбалските ѕвезди кои имаа проблем со данокот.

„Доколку сте граѓани на Европската унија и доколку сте осудувани нема да можете да влезете во Велика Британија. Овој закон се однесува за сите видови на осуда“.

Меси во 2017 година беше осуден на 21 месец затворска казна, Роналдо доби речиси две години, претходно беа осудувани и Марсело, Коста…