Првата лига оваа сезона ќе брои десет екипи, откако АВ Охрид поради финансиски проблеми го откажа својот настап.

И официјално првенството стартува викендов, МЗТ Скопје против Кожув ја почнува одбраната, дербито се игра дури во седмото коло.

Натпреварувачки броеви

  1. Вардар
  2. Кожув
  3. МЗТ Скопје Аеродром
  4. Гостивар
  5. Куманово 2009
  6. Пелистер
  7. Академија ФМП
  8. Работнички
  9. МЗТ Скопје Аеродром АД
  10. Еуро Никел 2005

ДВОЈКИ 1.КОЛО
Вардар – Еуроникел
Кожув – МЗТ Скопје АД
МЗТ – Работнички
Гостивар – Фмп
Куманово – Пелистер