По првите 45.минути на дербито на 10.коло, во Ѓорче без голови. Вардар ја имаше иницијативата, но повеќе удари кон голот упатија „лавовите“, Блажевски, Божиновски, Робсон да Силва се заканија, а Карваљо беше во голема шанса. Имаше и Вардар свои полушанси. На останатите мечеви Струга ТЛ преку Клисман Цаке има водство на гости кај Работнички, додека во Велес поведе Шкупи преку Јурина, израмни Христов. И во Кратово без голови, Ренова остана со играч помалку по исклучувањето на Садики.

ф
БОРЕЦ – ШКУПИ 1-1 (ПОЛУВРЕМЕ)