Играчот од средниот ред на Реал (М), Дани Себаљос, кој е на позајмица во лондонски Арсенал, не сака да се врати во Мадрид. Шпанскиот играч од средниот ред веќе го контактирал претседателот на Реал, Флорентино Перез и го замолил да договори трансфер во Арсенал.

Според договорот, Себаљос ќе биде на позајмица во Арсенал до крајот на сезоната, но 23-годишниот фудбалер планира да продолжи со кариерата во лондонскиот клуб.

Оваа сезона тој одигра 12 натпревари за Арсенал. Во исто време, во текот на претходните две сезони, Себаљос само 17 пати влезе на теренот во натпреварите на „кралскиот клуб“.