Младинската машка репрезентација на Македонија попладнево во Виена ги доби противниците во групата за ЕХФ Шампионатот, кој од 3 до 12 јули следната година ќе се одржи во Рига, Летонија.

Ждрепката ги смести нашите надежи во групата Б заедно со Белорусија, Луксембург, Бугарија и Косово.