Влатко Андоновски, новиот селектор на женската репрезентација на САД, дебитираше со победа на својот прв настап како предводник на националниот тим на светските шампионски.

Неговата селекција со 3:2 го совлада женскиот тим на Шведска во пријателски натпревар.

Одличен почеток имаа избраничките на Андоновски и до 31. минута поведоа 3:0, а потоа Швеѓанките успеаја да намалат.