Полицијата на Мерсисајд работи подеднакво и со Ливерпул и со Манчестер Сити за да обезбеди нормални услови за големото неделно дерби на „Енфилд“ меѓу овие два тима.

Заислените полициски утврдувања доаѓаат откако Сити побара уверување дека нема да се повтори минатогодишниот напад врз нивниот тимски автобус, откако повторно се појавија објави на социјалните мрежи кои навестуваат нови проблеми при доаѓањето на гостите.

Автобусот на Сити беше нападнат на доаѓање кон стадионот пред четвртфиналето на Лигата на шампионите во април 2018 година.

Надзорникот Пол Вајт од полицијата Мерсисајд изјави дека ќе се спроведе сеопфатна и соодветна полициска операција пред натпреварот во недела.

„Свесни сме за една објава на социјалните мрежи во врска со доаѓањето на автобусот на гостите. Ние работиме на тоа да обезбедиме оваа игра да може да се одржи во најнормални услови за сите и ќе направиме се да се минимизираат какви било нарушувања на редот на локалните жители и по патиштата“.