Лестер го совлада Арсенал со 2:0 во последниот натпревар денеска од Премиерлигата. Со тоа се искачи на второто место на табелата барем за момент и му се доближи на пет бодови на Ливерпул.

Одличната игра на Џејми Варди беше крунисана во вториот дел откако Варди донесе водство, а потоа имаше и асистенција до Медисон.