На летот од Феникс до Лос Анџелес, кошаркарот на Мајами Дион Вeитерс побарал медицинска помош поради тоа што изел премногу гумени бонбони. Тој изгубил свест, а откако авионот слетал, успеале да го разбудат.

Натпреварот го загуби Мајами од Лејкерс 95:80, а официјално е соопштено дека Веитерс го пропуштил поради здравствени проблеми.

Тој не бил во комбинација на првите девет меча, меѓутоа на десетиот требало да игра, ама поради оваа глупост, не бил во составот.