Грчкиот тенисер Стефанос Ципитас, е освојувач на „Мастер“ турнирот во Лондон. Тој во финалето го совлада австралискиот тенисер Доминик Тим со 2:1 во сетови (7:6, 2:6, 7:6).

Првиот сет траеше повеќе од еден час а го доби во тај-брејкот 8:6 Гркот. Потоа врати Тим со 6:2, за на крајот поворно со тај-брејк Ципитас да оствари конечен триумф.