Арсенал и Масимилијано Алегри беа поврзувани со трансфер уште пред да дојде Унаи Емери. Меѓутоа најверојатно ниту сега нема да дојде до соработка.

Наводно на преставниците на лондонскиот тим не им се допаднало тоа што Емери лошо го зборува англискиот јазик, а згора на тоа побарал да донесе девет лица во стручниот штаб.

Токму од тука Арсенал ќе се сврти кон нов тренер. Фаворити се Покетино и Санчез-Флорес.