Зинедин Зидан има само една желба за засилување во зимскиот преоден рок. Според радиото Кадена Сер, на „Бернабеу“ деновиве се коваат планови како мадридскиот состав да го обезбеди потписот на италијанскиот играч од средниот ред на Наполи, Фабијан Руиз.ж

Руиз е една од приоритетните цели на „кралскиот клуб“ веќе извесно време, а Зидан дал дозвола да почнат преговори со Наполи околу цената на играчот з аврска. Интерес за играчот има и од францускиот првак ПСЖ, како и од англискиот Манчестер Сити.

Договорот на Руиз со Наполи е до јуни 2023 година.