Капитенот на Милан, Алесио Ронањоли преживеал тешка сообраќајна несреќа уште во понеделникот, но информацијата се чувала во тајност се до викендов.

Тој патувал од Рим во посета на своето семејство и на излез од градот возел со голема, непрописна брзина, изгубил контрола над возилото и удрил во друго возило, па во бетонска ограда.

Ромањоли добил потрес на мозокот и расекотини на неколку места по телото.