Еднаш трн во око, но засекогаш муштерија. Сан Себастијан на почетокот на втората деценија на овој век често претставуваше место на кое Барселона се сопнуваше. Знаеле „каталонците“ да заглават во Баскија дури и кога Сосиедад бил поблиску до испаѓање отколку на средината на табелата, а потоа ситуацијата се врати во нормала на почетокот на 2017. година и од тогаш нижат само победи. Уште еден дуел во Баскија ќе гледаме во сабота, во рамките на 17. коло на Примера.

A што да се типува? Наши предлози се КМБ 2&3+, КМБ 2&ГГ.

АНГЛИЈА 1

ЧЕЛСИ

БОРНМУТ

„Сините“ имаат само три порази на последните 30 натпревари на својот стадион во Премиер лигата. Борнмут врза пет порази во истото натпреварување, а на последните три гостувања е поразен со еден гол разлика. ПРЕДЛОЗИ: 1-1 и 1&3+.

ЛЕСТЕР

НОРИЧ

„Лисиците“ играат одлично сезонава и моментално се наоѓаат на втората позиција. Нанижаа осум победи во елитната англиска лига и на сите осум натпревари по два пати ја тресеа мрежата. Норич после добриот старт забележа само еден триумф на 11-те последни кола. ПРЕДЛОГ: 1&2+ или 3+.

ГЕРМАНИЈА 1

МАЈНЦ

ДОРТМУНД

Борусија постигнала најмалку по два гола во последните три кола, а Мајнц на осум од последните 10 домашни мечеви. На последните шест на Мајнц во Бундес лигата имало 3+ голови. ПРЕДЛОЗИ: 3+ или 4+

ФОРТУНА

РБ ЛАЈПЦИГ

Лајпциг доживеа само три порази на последните 30 натпревари во ова натпреварување. На последните три меча постигнал најмалку по три гола, а и водеше на полувреме и славеше на крајот. ПРЕДЛОЗИ: 2 и КМБ 2&2+.

БАЕРН

ВЕРДЕР

Вердер цела сезона на страна игра ГГ3+, притоа само еднаш на тие осум натпревари немало четири гола. Баерн е апсолутен фаворит и нема да се задоволи со „обична“ победа. Ќе бркаат што е можно поубедлив триумф за да ја вратат самодовербата пред финишот на првиот дел од сезоната. ПРЕДЛОЗИ:  1&2+I и КМБ 1-1&4+

ШПАНИЈА 1

БИЛБАО

ЕИБАР

Мало баскиско дерби. Билбао има само еден пораз на последните 22 натпревари во Ла Лига, додека Еибар само два пати славел на последните 23 гостувања. Атлетик реализирал најмалку по два гола во последните четири кола. ПРЕДЛОЗИ: 1-1 и 1&2+.

АТЛЕТИКО МАДРИД

ОСАСУНА

„Јорганџиите“ во последно време мака мачат со формата, а посебно со ефикасноста. Така на 12 нивни натпревари во последните 13 кола паднале најмногу два гола. И покрај тоа доживеаја само еден пораз на последните 12 натпревари во ова натпреварување. ПРЕДЛОГ: 1Х&0-2

ФРАНЦИЈА 1

АНЖЕ

МОНАКО

Анже е во серија од три порази во ова натпреварување и на истите прими најмалку по два гола. Но на последните пет натпревари на домашен терен на овој тим имало 0-2 гола. Монако е ефикасен и ќе видиме како одигра против домашниот бункер. ПРЕДЛОЗИ: 3+ и ГГ

МЕЦ

МАРСЕЈ

Второпласираниот Марсеј нанижа шест победи во националниот шампионат, а на сите шест средби даде по два и повеќе голови. Мец, кој очигледно ќе се бори за опстанок е во многу лоша форма и седум кола не знае за триумф. ПРЕДЛОЗИ: 2&3+ и 1+I&2+II.

ИТАЛИЈА 1

НАПОЛИ

ПАРМА

Гатузо седна на клупата на Наполи  и од него се очекува победа на првиот меч и прекин на серијата од седум натпревари без победа. На пет од последните шест средби на Парма во ова натпреварување имало 0-2 гола. ПРЕДЛОГ: 1&2-3

ХОЛАНДИЈА 1

ТВЕНТЕ

ВИТЕСЕ

Твенте и Витесе играат ефикасни натпревари без разлика дали на домашен или на гостински терен (3+ е најчест исход). Затоа би било изненадување ако натпреварот во Еншеде заврши со два или помалку голови. ПРЕДЛОЗИ: 3+ и ГГ3+