Фудбалската репрезентација на Македонија годинава ќе ја заврши каок 68. светска сила. Ова се податоци од најновата ФИФА листа која излезе денеска и која е последна за оваа година.

Немаше многу поместувања и во однос на другите селекции, со оглед дека немаше натпревари во овој период.

Косово, нашиот иден противник во полуфиналето од Лигата на Нации е на 115 позиција на ранкингот.