Карим Бензема веројатно ќе остане дел од Реал Мадрид и во следните две и пол години. Според пишувањата на „Марка“, денеска го продолжи договорот до 2022 година.

Бензема е во Реал од 2009 година кога отиде од Лион, и стана една од легендите на „кралевите“ со четири титули во ЛШ.

Неговиот претходен договор беше до 2021 година.