Данскиот дефанзивец Симон Кјаер го засили тимот на Милан. Тој го мина првиот дел од сезоната во Аталанта, како позајмен од Севиља, но не се наигра. Милан успеа да постигне договор и со двата тима и да го донесе 30-годишниот стопер на „Сан Сиро“.

Во новиот тим ќе го носи дресот со број 24.