Со двата гола на Лоренцо Инсиње од пенал во првиот дел, Наполи се пласираше во 1/4 финалето на Купот на Италија.

Конечно, по долго време Елиф Елмас одигра цел натпревар за „Наполитанците“, и прв пат цел натпревар откако Џенаро Гатузо е на клупата.