Македонскиот одбојкарски репрезентативец Александар Љафтов го одбрани Куп-трофејот во Бугарија со неговата екипа Хебар (Пазарџик).

Во финалето на завршниот турнир од Купот Хебар славеше со 3-0 (25:19, 25:23, 27:25) над екипата на Нефтохимик од Бургас и успеа да го освои трофејот и оваа година.