Лионел Меси синоќа го постигна единствениот гол на натпреварот против Гранада. Овој гол беше прв за Аргентинецот во Ла Лига во 2020 година. Така, Меси стана првиот играч кој постигнал погодок во првенството на Шпанија 16 години по ред.

Во најдобрите 5 лиги во Европа има само тројца играчи чија серија трае подолго: напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо постигнува гол 18 години по ред, фудбалерот на Верона, Џампаоло Пацини и напаѓачот на Бордо, Џими Бријанд – кои 17 последователни години се запишаа во листата на стрелците.