Утринава со лет преку Истанбул, Шкендија замина во Анталија, каде ќе ја одработи втората фаза од подготовките. Првакот таму ќе одигра четири контролни натпревари.

Противниците на тетовци се: Серед (26.01), Карвина (30.01), Рандерс (04.02) и Слован Либерец (07.02).

Во Анталија веќе неколку дена се уште неколку наши прволигаши.