Тешко е да се издвојат илјадниците пораки кои познатите кошаркарски имиња ги испратија по шокантната вест. Шекил О’Нил соиграчот на Коби Брајант се збогува со својот брат.

„Не постојат зборови со кои би можел да ја објаснам оваа болка низ која минувам во овој трагичен и тажен момент поради загубата на мојата внука Џена и мојот брат. Изгубив голем пријател, брат, партнер за освојување на титули…Те сакам, ќе ми недостигаш. Сочувство до семејството на Брајант и останатите патници. Лошо ми е…“, напиша на својот „Твитер“ профил Коби.