И македонската кошаркарска историја може да се пофали дека била дел од животот на легендата Коби Брајант. Поточно „Црната Мамба“ е сликана со македонското знаме и нашата селекција на Светско првенство во streetball во Париз во 1998 година.

На сликата заедно со нашите репрезентативци се Коби Брајант и Трејси Мек Греди по натпреварот против Македонија.