Веста за загинувањето на Коби Брајант ги погоди и македонските љубители на кошарката. Ѕвездата на НБА лигата загина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија, а се уште се зборува за неговата смрт. Неверување, солзи поради оваа голема трагедија.

Еден македонски фан на легендарниот американски кошаркар и ѕвезда на НБА лигата во негова чест закачи дрес на Коби на прозорецот од својата соба. Со самото тоа покажа дека Брајант не е било каков кошаркар, тој е великан на кошарката и инспирација за многу играчи во било кој спорт.