Минаа четири дена од трагичната смрт на еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, Коби Брајант. Светот не престанува да жали по НБА-легендата, тагата од ден на ден е се поголема.

Коби заедно со својата 13-годишна ќерка и уште осум лица трагично го загубија животот во хеликоптерската несреќа.

Клубовите ширум светот, не само кошаркарските, туку и останатите изразија сочувство, конечно дојде и редот на неговиот единствен тим ЛА Лејкерс, во кој мина 20 сезони.

“Уништени сме и тажни по изненадувачкиот губиток на Коби Брајант и неговата ќерка Џиана. Ја испраќаме сето љубов на Венеса и семејството Брајант, како и до семејствата на останатите патници. Зборовите не се доволно за да кажеме што значење Коби за ЛА Лејкерс, нашите навивачи и нашиот град. Тој беше повеќе од кошаркар, беше сакан татко, сопруг и соиграч. Неговата љубов и светло засекогаш ќе останат во нашите срца„, пишаа Лејкерс, кои сакаат да помогнат на семејствата на настраданите преку организацијата „MambaOnThree“.

 

View this post on Instagram

 

We are devastated and have been forever changed by the sudden loss of Kobe Bryant and his daughter, Gianna. We send our love to Vanessa, the Bryant family, and to the families of the other passengers. Words cannot express what Kobe means to the Los Angeles Lakers, our fans, and our city. More than a basketball player, he was a beloved father, husband, and teammate. Their love and light will remain in our hearts forever. The Mamba Sports Foundation has set up the MambaOnThree Fund to support the families affected by this tragedy. To help, please visit MambaOnThree.org. For those who are inspired to continue Kobe and Gianna’s legacy in youth sports, please visit MambaSportsFoundation.org.

A post shared by Los Angeles Lakers (@lakers) on