Факундо Кампацо се запиша во историјата на поновата историја на Евролига. Кошаркарот на Реал Мадрид во триумфот на Реал Мадрид на гостувањето кај Алба (97-103) запиша 19 асистенции, најмногу по Стефан Јовиќ во сезоната 2015. Аргентинецот зад своето име додаде уште десет поени.

Најефикасен во редовите на шпанскиот тим беа Рендолф и Керол со 27 поени.

До нова победа дојде Анадолу Ефес, лидерот потешко од очекувањата го совлада Жалгирис со 96-91 и остана на врвот на табелата со скор од 21 победа и три порази.

И Олимпијакос им донесе радост на своите фанови, беше убедлив против ЦСКА со 72-59.