Брзото ширењето на корона вирусот, како и големиот број на жртви во Кина се одразија и врз спортските активности во оваа земја. ИХФ и официјално извести дека женската кинеска ракометна репрезентација нема да учествува на квалификацискиот турнир за место на Олимписките игри.

Местото на Кина ќе го зема Казахстан, овој турнир ќе се одржи во март во Ѓер, учествуво ќе земат домаќинот како и селекциите на Русија и Србија,

На ОИ се пласираа 12 репрезентации: Јапонија, Франција, Бразил, Јужна Кореја, Ангола и Холандија.