Војчех Томаш Шченсни потпиша нова соработка со Јувентус со важност до 2024 година. На полскиот голман актуелниот договор му истекуваше следната година, но челниците на клубот веднаш реагираа.

Тој во составот на „Старата дама“ стигна пред три години.

Интересно е што постана рекордер по процентот на мечеви без примен гол во однос на средбите кои ги одиграл. До сега бранеше на 61 натпревар, на 28 од нив успеа да ја сочува мрежата, во проценти изнесува 46%.

Со Јувентус освои две Скудета, Куп Италија и Суперкупот.

Преда да дојде во Торино беше дел од Арсенал, Рома и Брентфорд.