Поранешниот фудбалер и тренер на Реал Мадрид, Сантијаго Солари е блиску да ја превземе селекторската функција во националниот тим на Ерменија.

Солари бил во преговори со федерацијата, и наскоро требало да дојде до договор.

Солари беше дел од „кралевите“ како фудбалер со кој ја освои и ЛШ, а потоа малку време беше и на тренерската клупа.