Поранешниот играч на Барселона, Ривалдо ги коментираше гласините за евентуалното заминување на капитенот на каталонскиот клуб Лионел Меси. Претходно во медиумите се појавија гласини дека Меси ја разгледува можноста да се пресели во друг клуб поради затегнатите односи со соиграчите и раководството на Барселона.

„Не верувам во овие гласини за можното заминување на Меси. Да бидам искрен, мислам дека ќе ја заврши кариерата на „Камп Ноу“. Тој беше со нас во Барселона од 14-годишна возраст. Меси има големо влијание врз клубот, како и Барса врз него. Не ми се чини дека заминувањето ќе му биде корисно“, вели Бразилецот.

Тој смета дека Меси е на рангот на Франческо Тоти во Рома или Рожерио Цени во Сао Паоло.

„Тешко е да се замисли дека Меси некогаш ќе игра против Барселона. Затоа, дури и ако замине во иднина, ми се чини дека тој ќе се пресели во Кина или МЛС. Во принцип, транзицијата ќе има повеќе финансиски причини, а не спортски“, заврши Ривалдо.