Тукушто беа извлечени двојките од претстојното полуфинале од националниот куп на Македонија.

Во првото полуфинале, екипата на Академија Пандев, која е и извојувач на националниот куп од минатата сезона ќе се сретне со тимот на Брегалница во струмичко штипскиот вечен дуел.

Од друга страна за финале ќе се борат и екипите на Струга Трим Љум односно Шкендија кои го сочинуваат вториот полуфинален дуел.

Првите мечеви се играат на 08.04.2020 во 15:30 додека пак реваншите на 06.05.2020 година во 16:00