Иако нема официјална информација, се поголема е веројатноста првата Ф1 трка од шампионатот годинава да биде откажана поради коронавирусот, пишува Би-Би-Си.

Мекларен објави дека неколјку членови на тимот се во изолација, поради позитивни тестови на коронавирусот. Четири членови на тимот „Хас“ се негативни.

Веќе се откажани ГН на Кина и на Виетнам.