Актуелниот селектор на Русија, Станислав Черчесов, ќе го води националниот тим на „зборнаја“ на Светското првенство 2022 година.

Черчесов го продолжи догворот, кој ќе биде на чело на Русија и на ЕП, но и на Мундијалот 2022 година во Катар. Потоа сголасност резултатите ќе биде одлучено дали ќе остане, или Русија ќе бара ново решение.

Черчесов дојде на кормилото на Русите во 2016 година. На минатиот Мундијал 2018 година стигна до 1/4 финалето, каде беа елиминирани од Хрватска.