Кошаркарот на Галатасарај, Тај Вебстер, одбил да го одигра натпреварот со Каршијака од 23-то коло од турската Супер лига поради стравот од коронавирусот.

Турската Суперлига е единственото натпреварување во Европа кое се уште се игра и покрај пандемијата на коронавирус. Околу 23 играчи играат пред празни трибини, а повеќе од нив го кренаа својот гласот на социјалните медиуми за да кажат дека не е доволно безбедно да се игра кошарка.

Дуелот меѓу Галатасарај и Каршијака беше дерби, а кошаркарот од Нов Зеланд не сакаше да излезе на терен.