Каи Хаверц би можел следната сезона да игра во Баерн Минхен. Најтрофејниот германскот тим се обидува да го донесе играчот на Баер Леверкузен, и да го убеди со плата од 8 милиони евра годишно.

Играчот од средниот ред го сврте вниманието кон себе со одличните игри сезонава. Имаше интерес и од Манчестер Јунајтед и неколку други клубови.

Проблемот е што Леверкузен за него бара обесштетување од 100 милиони евра.