Повеќето европски првенства, вклучувајќи ги и петте најсилни првенства се суспендирани поради пандемијата на коронавирус. Во моментов се познати 38 фудбалери кои се заразени со инфекцијата. Еве ја комплетната листа:

Италија

Даниеле Ругани, Блез Матуиди, Пауло Дибала (сите од Јувентус), Херман Пецела, Патрик Кутроне, Душан Влаховиќ (Фиорентина), Маноло Габијадини, Омар Колеј, Албин Екдал, Антонино ла Гумина, Мортен Торсби, Фабио Депаоли, Бартош Бережински (сите од Сампдорија), Матија Цакани (Верона), Кинг Пол Акпан Удо (Пианезе), Даниел Малдини (Милан), Андреа Саранити (Лече), Марко Спортиело ( Аталанта)

Шпанија

Хозе Луис Гаја, Езекиел Гарај, Елиаким Мангала (Валенсија), У Леи, Леандро Кабрера (Еспањол), Жонатас (Елче), Јелко Алфаја (Бергантинос).

Германија

Максимилијан Митхелштед (Херта), Лука Килијан (Падерборн), Јанес-Килијан Хорн, Тимо Хаберс (Хановер 96), Фабијан Нирнбергер (Нирнберг).

Англија

Калум Хадсон-Одои (Челзи), Џејмс Болтон, Енди Канон, Шон Рагет (Портсмут), Чарлс Остин (Вест Бромвич).

Франција

Сук Јон Чун (Троја)

Кина

Маруан Фелаини (Шандонг Луненг).

Русија

Максим Астафиев (Ленинградец).