Нигерискиот играч од средниот ред и некогашен играч на Челзи, Џон Оби Микел го напушта Трабзонспор, и се сели во Бразил.

Тој е во преговори за облекување на дресот на Ботафого.

Микел ги критикуваше турските власти поради тоа што не го прекинаа шампионатот поради корона вирусот. Заради тоа Трабзонспор му го раскина договорот.

Ботафого пред неколку недели успеа да го донесе Кеисука Хонда, и се преговараше со Јаја Туре.