Жозе Мурињо ја заврши потрагата по лев бек. Португласкиот стручњак на Тотенхем го пикираше Алекс Грималдо од Бенфика.

Овој фудбалер во португалскиот тим дојде во 2016 година од Барселона, а со својот офанзивен стил остави голем впечаток.

Бенфика за Грималдо вара 35 милиони евра, оваа сума не би требало да биде проблем за Тотенхем дури и во време на коронавирус.

Неофицијално, премиер-лигашот планира да им се заблагодари не неколку играчи, меѓу нив и од одбраната, па Мурињо ќе може да го реализира овој трансфер.