На денешен ден во 2006 година беше постигнат еден од најчудните голови во Лигата на шампионите кој го однесе Ливерпул во финалето. Шпанскиот интернационалец Луис Гарсија стрелаше кон голот на Челзи, никој не е сигурен дали топката со целиот обем ја поминала гол-линијата. Вилијам Галас успеа да ја исфрли, но судијата Лубош Микел процени дека е погодок и покажа на центарот.

Тој гол беше пресуден во двомечот на Ливерпул и Челзи во полуфиналето на ЛШ (вкупни 1:0). Да не беше тој гол на Гарсија можеби текот на настаните ќе отиде во поинаков правец… Вака Ливерпул прослави пласман во финалето, а подоцна и европска титула по она славно финале во Истанбул против Милан.

Ghost goal" exorcised as goal-line technology gives Chelsea a goal ...

Luis Garcia reopens 'ghost goal' debate by claiming VAR would have ...

31. Luis Garcia's ghost goal: Liverpool 1 v Chelsea 0, semi final ...