Францускиот тим Амиен поднесе жалба на суд откако беше елиминиран од најсилното клупско натпреварување во оваа земја. Поради пандемијата коронавирус, тамошната федерација одлучи да стави крај на сезоната, ПСЖ го прогласи за шампион, а додека последните две екипи од табелата се селат во вториот ранг.

Челниците на Амиен не можат да се помират со овој факт бидејќи имаат четири бода помалку од Ним, кој е на 18. место на табелата, поточно веднаш над зоната за испаѓање. Тие предлагаат Лига 1 да биде проширена следната сезона, наместо 20 екипите, да има 22 учесници.

„Не ја оспоруваме одлуката за прекин на сезоната, тоа не е предмет на оваа постапка, би било помалку непримерно. Ги оспоруваме последиците од донесената одлука“, велат од клубот.