Мајкл Џордан кој е сопственик на Шарлот пред неколку години истакна дека би можел да го победи секој играч играч на Хорнетс , изјава која додека трае документарецот „Последниот танц“ повторно стана актуелна и истата допре до младиот кошаркар на оваа екипа Мајл Бриџис. Него му засмета ова и му порача на, според многумина, најдобриот кошаркар на сите времиња.

Сигурен сум дека можам да го победам секого. Но не сакам да го правам тоа за да не им ја уништам самодовербата. Подобро да седам на страна и да не го правам тоа“, истакна Џордан пред неколку години.

На тоа реагираше Бриџис кој на својот профил на Твитер го повика Џордан на дуел: „Ајде тогаш на дуел“.