Поранешниот фудбалер на Ренова и на Шкендија, Изаир Емини е првиот македонски фудбалер кој е заразен со Ковид-19. Емини кој оваа сезона игра за косовската Дрита од Гњилане бил позитивен на тестот за коронавирус. Teтовецот, сепак, не чувствувал симптоми на корона и веднаш е испратен во домашна изолација.