Поранешниот тренер на Лацио, Наполи и Интер, Луиџи „Џиџи“ Симони (82) почина денеска, една година претходно му беше дијагностицирана сериозна болест.

За време на својата 30-годишна тренерска кариера, Симони водеше повеќе од 15 италијански клубови, а една сезона ја водеше и ЦСКА Софија.

Интересно е што Симони водеше девет клубови од 1996 до 2006 година, откако секаде престојуваше по една сезона.

Најголемиот успех во кариерата го постигна на клупата на Интер, со кого го освои Купот на УЕФА во 1998 година, неговиот единствен трофеј во тренерска кариера.