Според последните гласини, Валтери Ботас е еден од кандидатите за испразнетото место во Рено. Се тврди дека менаџерот на финскиот возач преговара со тимот и можно е тој да седне во автомобилот, од кој ќе стане Даниел Рикардо на крајот на годината.

Договорот на Валтери со „сребрените стрели“ отсекогаш се продолжува на една година, што ги потхрани сомнежите дека би можел да ја смени средината.

Според германските медиуми, Дидие Котон, менаџерот на Ботас, имал разговор со Сирил Абитбул од Рено, но што тие си рекле едни на други и дали тоа воопшто е точно, не е јасно. Се вели дека Валтери не е единствениот потенцијален кандидат за позицијата – Фернандо Алонсо е исто така едно од имињата споменати во врска со тимот од Енстон. Постојат гласини и за Себастијан Фетел.

Тото Волф е категоричен дека се уште е рано за Мерцедес да ги објави возачите за следната година.

– Одлуката на некои други тимови толку рано да ги објават своите возачи за 2021 година ме изненадува, бидејќи тоа нема да им донесе ништо друго освен главоболки оваа година, вели Волф.